Regulamin Wolontariatu Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt TOZ w Kiczarowie

Pomoc

26.02.2023

Warunki Ogólne

  1. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt TOZ w Kiczarowie dalej zwane Schroniskiem zezwala na Wolontariat na terenie Schroniska.

  2. Wolontariat rozumiany jest jako dobrowolna, bezpłatna pomoc na rzecz bezdomnych zwierząt w wyznaczonych do tego godzinach i miejscu.

  3. Wolontariusze współpracują podczas wykonywania wolontariatu z pracownikami, kierownictwem schroniska.

  4. Wolontariat ma na celu poprawienia bytu zwierząt mieszkających na terenie schroniska, poprzez socjalizację z człowiekiem, wspieranie pracowników schroniska w szukaniu nowych domów oraz o ile to możliwe kontakt z osobami już adoptującymi zwierzęta.

  5. Podstawą do rozpoczęcia wolontariatu jest rozmowa i spotkanie z koordynatorem do spraw wolontariatu lub pracownikiem schroniska oraz podpisanie umowy o wolontariacie. Spotkanie należy wcześniej umówić poprzez kontakt osobisty, telefoniczny lub media społecznościowe.

  6. W przypadku wolontariatu grupowego (np. grupy szkolne) opiekun grupy zobowiązany jest do każdorazowego poinformowania co najmniej dzień wcześniej o przybyciu danej grupy, podaniu liczby osób uczestniczących i czasie trwania wolontariatu kierownictwo schroniska lub w przypadku nieobecności innego pracownika schroniska.

  7. Regulamin obowiązuje od 01.06.2022 r.do odwołania.

Nabór

  1. Schronisko prowadzi nabór na wolontariuszy przez cały rok.

  2. Wolontariuszem może zostać osoba, która jest pełnoletnia lub ukończyła 14 rok życia i posiada pisemną zgodę rodziców.

  3. Osoby poniżej 14 roku życia mogą być jedynie osobami towarzyszącymi dorosłym pełnoprawnym wolontariuszom. Wolontariusze są w pełni odpowiedzialni za osoby poniżej 14 roku życia z którymi przyszli do Schroniska.

  4. Odpowiedzialność za czynności prowadzone przez osoby powyżej 14 roku życia ponoszą rodzice lub opiekuni prawni, oraz sami wolontariusze w zakresie przewidzianym przez Kodeks Cywilny oraz inne artykuły prawne.

  5. Osoba kandydująca na wolontariusza przed rozpoczęciem wolontariatu zobowiązana jest do spotkania i rozmowy z koordynatorem ds. wolontariatu lub pracownikiem schroniska w Schronisku.

  6. Osoba, chcąca zostać wolontariuszem nie powinna bać się zwierząt.

  7. Podczas rozmowy o wolontariacie osoba chcąca zostać wolontariuszem zobowiązana jest do zapoznania się z regulaminem oraz procedurami.

  8. W przypadku odmowy zgody Schroniska na świadczenie wolontariatu przez daną osobę, osoba ta może wnioskować o uzasadnienie na piśmie.

  9. Wolontariuszem nie może zostać osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem sądu za znęcanie się nad zwierzętami / celowe ich zabicie lub jest oskarżona w procesie sądowym o wyżej wspomniane czyny.

  10. Z rozmowy wstępnej zwolnione są osoby, będące wolontariuszami przed 01.06.2022 r, pracownicy Schroniska, którzy chcą dobrowolnie uczestniczyć w wolontariacie po godzinach pracy, oraz członkowie TOZ oddział w Kiczarowie.

Okres próbny

  1. Okres próbny trwa trzy miesiące od podpisania umowy.

  2. Podczas okresu próbnego, wolontariusz jest pod nadzorem koordynatora ds. wolontariatu lub innego wyznaczonego do tego opiekuna. Zobowiązany jest do kontaktowania się co do czynności, które chce podejmować w schronisku.

  3. Nowy wolontariusz zostanie wprowadzony w realia panujące w schronisku przez koordynatora lub inną wyznaczoną do tego osobę. Zostaną mu przedstawione zasady jak należycie i bezpiecznie zachowywać się zarówno na terenie schroniska jak i poza nim.

  4. Podczas okresu próbnego wolontariusz nie może podejmować spacerów z psami lub zajmować się kotami, które uznane są przez pracowników schroniska jako zwierzęta o podwyższonym ryzku zagrożenia zdrowia lub życia dla osób bez odpowiedniej wiedzy merytorycznej.

  5. Okres próbny kończy się podpisaniem umowy bezterminowej o świadczeniu wolontariatu, chyba że wolontariusz nie wyrazi chęci dalszego świadczenia wolontariatu.

  6. Umowa na czas próbny nie zostanie przedłużona jeśli wolontariusz w okresie próbnym dopuści się czynów dyskwalifikujących go w dalszej pracy które zostały szczegółowo opisane w części regulaminu lub nie będzie aktywnym członkiem wolontariatu.

Obowiązki wolontariusza

  1. Wolontariusz zobowiązuje się do świadczenia bezpłatnej pomocy na terenie Schroniska, a także innych miejscach do tego wyznaczonych takich jaki festyny miejskie, imprezy plenerowe itd., na zasadzie dobrowolności.

  2. Podczas prowadzenia działań w zakresie wolontariatu wolontariusze winni zachować szczególną ostrożność, przestrzegać zapisów Regulaminu oraz procedur.

  3. Każde podejmowane działanie ma służyć dobru zwierząt.

  4. Wolontariusz ma obowiązek poinformować pracownika schroniska odpowiedzialnego danego dnia za wolontariat o rozpoczęciu i zakończeniu wolontariatu.

  5. Wolontariusz ma obowiązek stosować się do procedur wyprowadzania psów, przebywaniu w domu kota dołączonych do regulaminu.

  6. Obecność wolontariusza musi być odnotowana w zeszycie odwiedzin wolontariuszy.

  7. Wolontariusz zobowiązuje się o dbanie o dobrostan zwierząt poprzez :
    - prace socjalizacyjne takie jak wyprowadzenie zwierząt na spacer, pozytywne szkolenie psów o ile ma takie umiejętności; uprawianie psich sportów o ile pies jest do tego predysponowany i nie ma przeciwskazań medycznych;
    - prace higieniczne w zakresie, który uzna dla siebie za bezpieczne takie jak : czesanie psa, czyszczenie uszu, itp.
    - zgłaszanie problemów zdrowotnych zwierząt, jeśli takie zauważy pracownikom schroniska,
    - zgłaszanie pracownikom schroniska widocznych uszkodzeń w boksach u psów, na wybiegu dla kotów, lub w kociarni, które mogą narazić zwierzęta na uszkodzenia mechaniczne (np. wystające gwoździe, ostre wystające przedmioty), zgłaszanie pracownikom gryzienia się psów w boksach.

  8. Wolontariusz zobowiązuje się do dbania o czystość wspólnej przestrzeni na terenie schroniska, oraz poza nim sprzątając po sobie swoje odpady.

  9. Wolontariusz zobowiązuje się do odłożenia smyczy, przedmiotów pielęgnacji czy innych przedmiotów na swoje miejsce.

  10. W przypadku jeśli wolontariusz zauważy przetartą smycz lub obroże zobowiązany jest do pokazania jej pracownikowi i wyrzucenia.

  11. Wolontariusz zobowiązany jest do poinformowania o każdym zdarzeniu zagrażającym zdrowiu lub życiu mającym miejsce podczas wolontariatu.

  12. Wolontariusz zobowiązany jest do zachowania wysokiej kultury osobistej wobec osób odwiedzających schronisko.

  13. Wszelkie inne aktywności powinny zostać skonsultowane z pracownikami schroniska.

Prawa wolontariuszy

  1. Wolontariusz ma prawo do świadczenia wolontariatu w wyznaczonych do tego godzinach, chyba że zaistnieje sytuacja opisana w podrozdziale : Ograniczenia wolontariatu.

  2. Wolontariusz ma prawo do informacji o zachowaniu psów, stanie ich zdrowia jeśli uzna, że to zapewni mu poczucie bezpieczeństwa.

  3. Wolontariusz ma prawo do prowadzenia spacerów zapoznawczych z odwiedzającymi schronisko.

  4. Wolontariusz, jeśli przyszli opiekunowie zwierzęcia wyrażą zgodę ma prawo do dostępu do kontaktu z adopcyjnymi opiekunami, w celu uzyskania informacji na temat dobrostanu zwierzęcia.

  5. Wolontariusz ma prawo do kontaktu z różnymi instytucjami, organizacjami lub fundacjami w celu polepszenia stanu zwierząt, znalezienia im odpowiedniej opieki jedynie za wcześniejszą zgodą kierownictwa schroniska.

  6. Wolontariusz ma prawo zgłosić prośbę o zwołanie zebrania wolontariuszy przez koordynatora, lub zebrania mieszanego złożonego z pracowników i wolontariuszy jeśli kwestia do rozpatrzenia wymaga więcej niż dwóch osób.

  7. Wolontariusz ma prawo do zgłaszania inicjatyw mających na celu zwiększenia odpowiedzialnych adopcji.

  8. Wolontariusz ma prawo prosić o pomoc pracowników schroniska o pomoc w wyprowadzeniu/ wprowadzeniu psów z /do boksu bytowego.

  9. Wolontariusz ma prawo dokonywać prostych czynności technicznych na terenie obiektu jak dekorowanie obiektu, uatrakcyjnianie wybiegów czy dbanie o wspólną przestrzeń po uprzedniej zgodzie administracji.

  10. Wolontariusz ma prawo udzielać informacji odwiedzającym Schronisko na temat psów, kotów w celu zachęcenia do adopcji.

Czynności zabronione

  1. Czynności zabronione, które skutkują rozwiązaniem natychmiastowym rozwiązaniem umowy o wolontariacie :

  • znęcanie się psychiczne/fizyczne nad zwierzętami, bicie ich, torturowanie, trucie,

  • podawanie środków medycznych bez konsultacji z osobą odpowiedzialną za dobrostan zwierząt w Schronisku,

  • celowe i świadome doprowadzenia do walk psów,

  • celowe i świadome utrwalanie agresywnych zachowań u zwierząt,

  • przebywanie na terenie Schroniska pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Ograniczenie wolontariatu

  1. Schronisko zastrzega sobie prawo do czasowego zawieszenia wolontariatu na określony czas w przypadku :

  • klęsk żywiołowych i usuwania ich skutków na terenie schroniska,

  • ogłoszenia stanu epidemii zarówno wśród zwierząt jak i u ludzi,

  • temperatur przy których wolontariat może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt,

  • remontu schroniska w wymiarze, który uniemożliwia faktyczne prowadzenie wolontariatu.

  1. Schronisko zobowiązane jest poinformować wolontariuszy na jaki czas jest wyłączona działalność wolontariuszy.

  2. Wolontariat nie dotyczy psów, które dopiero trafiły do schroniska przebywają na kwarantannie, a ich status szczepień przeciwko wściekliźnie jest nieustalony.

  3. Wolontariat nie dotyczy psów, które pozostają na obserwacji pod względem zachorowania na wściekliznę.

Koordynator ds. Wolontariatu

  1. Funkcja koordynatora jest funkcją społeczną, nie podlegającą stosunkowi pracy i wynagrodzeniu.

  2. Koordynator ds. Wolontariatu jest wybierany w porozumieniu z pracownikami i wolontariuszami Schroniska.

  3. Osoba pełniąca funkcje Koordynatora ds. Wolontariatu może zrezygnować w momencie powołania nowego koordynatora.

  4. Wolontariusze mogą wnioskować o zmianę koordynatora w każdym momencie. Wybór na nowego koordynatora będzie miał miejsce w przeciągu miesiąca od złożenia wniosku na zebraniu wolontariuszy.

  5. Nowego koordynatora wybiera się z dotychczasowych wolontariuszy lub pracowników Schroniska.

  6. Koordynator zobowiązany jest do zorganizowania zebrania wolontariuszy przynajmniej raz na okres sześciu miesięcy, w celu podsumowania pracy i wyznaczeniu nowych celów.

  7. Numer telefonu koordynatora jest dostępny dla każdego z wolontariuszy.

Rozwiązanie umowy o wolontariacie

  1. Rozwiązanie umowy o wolontariacie może nastąpić w każdym momencie jeśli wnioskuje o to wolontariusz.

  2. Schronisko może rozwiązać umowę o wolontariacie tylko i wyłącznie jeśli ma do tego podstawy takie jak celowe i wielkokrotne niestosowanie się do niniejszego regulaminu, procedur wyprowadzania psów i przebywaniu w miejscu bytowania kotów, podejmowania czynności zabronionych opisanych w regulaminie. Decyzja taka musi zostać wręczona wolontariuszowi na piśmie i przysługuje mu do niej odwołanie. W przypadku odwołania może wnioskować o zebranie wolontariuszy, którzy odniosą się do zarzutów stawianych mu na piśmie.